ГОЛОВНА Останні події Прес-релізи Зворотній зв’язок Контакт Про нас

Екологічний календар

Вересень

Друга неділя вересня  -  Всесвітній день журавля

      “День журавля” – щорічне екологічне свято, организованне у 2002 році Робочою групою журавлів Євразії при підтримці Секретаріату Бонської Конвенції з охорони мігруючих видів диких тварин, Глобального екологічесного фонду і Межнародного фонду охрони журавлів. Відмічається в понад 200 країнах. В Україні гніздиться 2 види — журавель сірий (біля 700 пар) та журавель степовий (200–250 пар). 

 Колись журавель був промисловою птахою, а нині він знаходиться під охороною законодавства. Не дивлячись на протести міжнародних природоохоронних та орнітологічних громад у деяких країнах (наприклад, у Афганістані та Пакистані) до цих пір збереглись традиції полювання на пролітаючих журавлів. Вперше День журавля відмітили у 2002 році у Сполучених Штатах Америки. Щоб урятувати зникаючий вид американського журавля, вчені-екологи підкладали його яйця у гнізда інших видів журавлів, які гніздувались в безпечних місцях. День, коли на гніздування відправився цілий виводок врятованих птахів, був оголошений новим екологічним святом, а журавель став символом організацій, що охороняють природу.      

 

16 вересня  -  Міжнародний день захисту озонового шару

              19 грудня 1994 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила 16 вересня Міжнародним днем захисту озонового шару (Резолюція 49/114). Цей день відзначається з 1995 р. в пам'ять про день підписання Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар (Монреальського протоколу) в 1987 р., враховуючи необхідність збереження озонового шару, який фільтрує сонячне проміння і попереджує шкідливий вплив ультрафіолетового проміння на поверхню Землі, тим самим зберігаючи життя на планеті.         

18 вересня  -  Всесвітній день моніторингу води

Цей день був заснований у 2003 році. Ініціатором його створення виступив американський фонд чистої води 

19 вересня – День народження Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі!

           Конвенція називається на честь міста Берн у Швейцарії, де була відкрита для підписання у вересні 1979 року. Україна приєдналася до Конвенції 29 жовтня 1996 року. Головною ідеєю Бернської конвенції є захист видів та середовищ їхнього існування, особливо тих, яким загрожує зникнення, а також - співробітницво держав з метою збереження та охорони дикої природи. 

22 вересня - День без автомобілів

              Вперше цей день відмічався в 1998 р. у Франції, коли в ряді міст було припинено автомобільний рух. У наступні роки цю традицію перейняли інші європейські країни та міста, а останніми роками - і деякі неєвропейські країни (наприклад, Канада, США). День без автомобілів святкується за рішеннями органів місцевої влади. Як правило, в цей день забороняється пересування на автомобілях, а мешканці використовують альтернативні способи пересування. Часом акція триває більше ніж один день. Мета такого заходу - привернути увагу до проблеми забруднення атмосферного повітря транспортними засобами, знизити рівень концентрації вихлопних газів у міському повітрі, зменшити шумове навантаження, сприяти розвиткові альтернативних видів пересування. День без автомобілів в Україні офіційно не відзначається, однак такі акції проходять за ініціативою громадськості чи місцевих органів влади в окремих містах України.                                       

28 вересня -  Міжнародний день боротьби за заборону МОКС-палива

МОКС-паливо (від англ. MOX - mixed oxides) - змішаний оксид урану та плутонію, один з видів ядерного палива. Ідея проведення Міжнародного дня боротьби за заборону МОКС-палива виникла в Росії, де екологічні організації у 1998 р. закликали громадськість виступити проти використання такого палива для реакторів АЕС, враховуючи високий екологічний ризик його використання. Цей день відзначається в пам'ять про одну з найбільших ядерних катастроф XX століття - вибуху на плутонієвому заводі "Маяк" в м. Челябінськ у 1957 р. Ідею проведення такого дня підтримали більше сотні громадських організацій світу.                                                          

День в останній тиждень вересня -Всесвітній день моря

 Цей день відзначається з 1978 р. за рішенням Х сесії (IMCO/C XXXVIII/21) Асамблеї Міжнародної морської організації (ІМО), що відбулася у листопаді 1977 року. У різних державах в останній тиждень вересня вибирають один день, коли відбуватиметься таке святкування. Мета проведення такого дня - привернути увагу державних органів, громадськості до питань охорони та захисту морського середовища, вжиття заходів з покращення стану морів.                                  

 30 вересня -1 жовтня Міжнародні дні спостереження за птахами               

Такі дні проводяться з ініціативи товариств охорони птахів. До них залучаються усі бажаючі. Під час акції фіксується, які види птахів зустрічаються у тій чи іншій місцевості, в якій кількості, особливості їх поведінки тощо. Основною метою цієї акції є заохочення широкого загалу до пізнання світу пернатих і привернення уваги до проблем їх збереження, оскільки внаслідок діяльності людини і забруднення довкілля, чисельність деяких видів значно зменшується або ж знаходиться під загрозою зникнення. Результати своїх спостережень учасники акцій надсилають в товариства охорони птахів, і такі результати опрацьовуються, узагальнюються та оприлюднюються.

 

 
   
   
головна | останні події | прес-релізи | зворотній зв’язок | контакт | про нас
Copyright © 2006-2024 Державне управління охорони навколишнього природного середовища
в Рівненській області. Development by Freesia 2007.