ГОЛОВНА
Останні події
Прес-релізи Зворотній зв’язок Контакт Про нас

Останні події

Щоб завтра не було пізно…

 

Щоб завтра не було пізно…

Проблема поводження з відходами знайома не лише в Україні, а й в усьому світі. Кожна держава вирішує це питання по-різному: спалюючи сміття чи захоронюючи його на сміттєзвалищах, або здійснює його переробку, будує сортувальні станції та переробні заводи, впроваджує нові підходи та технології.

На сьогодні одним з першочергових заходів впровадження раціональ­ного поводження з відходами – є сортування побутового сміття, проведення якого залежить саме від кожного з нас.

Роздільний збір сміття для європейців та мешканців інших розвинених країн – повсякденна справа, як похід до магазину за продуктами. Коли подорожуєш Європою, впадає в очі велика кількість різнокольорових контейнерів для сміття. І чим більш розвинена країна, тим цих контейнерів більше. В Україні лише невеликий відсоток громадян сортують відходи, хоча мають для цього можливості. Дехто не знає, з чого почати, а дехто просто не розуміє важливості сортування сміття.

З 1 січня 2018 року законодавством Україні встановлено заборону на захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Найпершою та найважливішою основою для сортування сміття – є зменшення обсягу відходів, що захороняються, та як наслідок мінімізація їх шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров’я населення.

У складі побутових відходів деякі види відходів, наприклад батарейки або енергозберігаючі лампи, які люди бездумно викидають у смітник, містять токсичні речовини, які є небезпечними для довкілля, оскільки  забруднюють повітря, ґрунти, поверхневі та підземні води. 

Неприпустимо викидати у контейнер разом з іншими відходами бата­рей­ку, лампочку або термометр, адже лише одна пальчикова батарейка, по­тра­пля­ючи на сміттєзвалище, забруднює близько 20 м2 землі або 400 л води.

До небезпечних відходів, окрім батарейок і енергозберігаючих ламп, відносяться також залишки масел та масляні фільтри, рештки клею, фарби, лаку та розчинників, медичні відходи, непридатні або заборонені до використання хімічні засоби захисту рослин, розбиті ртутні термометри та інші відходи, що містять ртуть, відпрацьовані акумулятори тощо. Всі ці відходи ні в якому разі не можна викидати на звалище побутових відходів.

Без впровадження роздільного збору відходів їх кількість та площі під сміттєзвалищами з року в рік лише зростатимуть. Для розкладання сміття потрібно надто багато часу, наприклад, картонні коробки розкладаються протягом 3-х місяців,  консервні банки - 10 років, пластикові пляшки - 180-200 років, алюмінієві банки – 500 років. Сортування побутового сміття допомагає не лише зменшити кількість відходів, які потрапляють на сміттєзвалище, але й направити їх на подальшу утилізацію. Тому, впровадження роздільного збору сміття як з екологічної так і з економічної точки зору є важливим.

Відходи – це цінний ресурс, який може приносити країні прибуток, адже потенціал його використання величезний. В першу чергу, це генерація електричної та теплової енергії за допомогою спалювання відходів, яка набула великої популярності у розвинених країнах. Проте, без сортування сміття повноцінне втілення світового досвіду неможливе, оскільки спалюються тільки ті відходи, які не піддаються переробці. Якщо туди потрапляє пластик, скло, метал, при горінні вони виділяють у атмосферу забруднювальні речовини, такі як важкі метали, канцерогени та гази, які шкодять довкіллю та здоров’ю людини.

Більшість відходів, які потрапляють на місця видалення відходів, придатні для повторного використання: папір, пластик, метал, скло та органічні відходи.

З макулатури виготовляють нові паперові вироби. До того ж, переробка макулатури зупиняє знищення лісів та скорочує використання природних ресурсів. Так, ТзОВ «Папірінвест», що у с. Моквин Березнівсь­кого району, здійснює переробку вторинної сировини (макулатура) обсягом понад 2 тисячі тонн на рік та випуск готової паперової продукції.

Переробку відходів поліетилену здійснюють два підприємства: ЗАТ «Здолбунівський завод пластмасових виробів «Іскра» обсягом близько 31 тонни на рік та ПП «Торгово-промислове підприємство «Політор» в с.Бабин Гощанського району обсягом близько 48 тонн на рік.

Крім того, у області є ряд підприємств, які займаються утилізацією відходів деревообробки, мясовідходів для виробництва кісткового борошна, відпрацьованих масел та мастил тощо. Загальна кількість утилізованих відходів підприємствами Рівненської області у 2019 році становила близько 40 тис. тонн.

Однак, кількість якісної вторинної сировини для переробних підприємств області не достатня. Дефіцит сировини на внутрішньому ринку покривають за рахунок імпорту. Так, переробні підприємства імпортують 30 % макулатури від загального обсягу переробки, а це більш як 300 тис. тонн на рік, склобою - 20 %, а лінії з переробки вторинного пластику навіть з урахуванням імпортної сировини завантажено лише на 50 %.

Сортування. Етапи поводження з побутовими відходами

Роздільне збирання відходів.  Першим етапом у поводженні з побутовими відходами є їх роздільне збирання, що передбачає розподіл відходів на різні компоненти.

Щоб правильно сортувати побутові відходи, слід виконувати наступні кроки:

  1. Окремо збирати органічні відходи і вторинну сировину.
  2. Збирати та сортувати лише чисту сировину, тип якої ви зможете впевнено визначити – необхідно знайти на ній маркування (код переробки у трикутнику).
  3. Всі побутові відходи слід ущільнювати, щоб вони займали менше місця.

Важливо знати, що небезпечні відходи у складі побутових відходів потребують окремого поводження.

Небезпечні відходи збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

Орієнтовний перелік товарів (виробів, пристроїв, приладів), що вміщують небезпечні компоненти (складові):

·         ртутні лампи, термометри, тонометри;

·         малі побутові хімічні джерела струму ємністю до 7 ампер-годин (побутові хімічні елементи живлення стандартних типорозмірів, що не перезаряджаються, у побуті – батарейки);

·         перезаряджувальні побутові хімічні елементи живлення стандартних типорозмірів (акумулятори);

·         акумулятори нестандартних типорозмірів, що використовуються в годинниках, у тому числі наручних, мобільних телефонах і смартфонах, кишенькових і портативних комп’ютерах, побутових радіостанціях, побутовій портативній фото- та відеоапаратурі, іграшках, інших побутових приладах;

·         товари, що вміщують або забруднені органічними розчинниками, фарбами, лаками (фарби та лаки на водній основі, фарби та лаки на розчинниках), клеями, мастиками, смолами тощо;

·         товари, що вміщують або забруднені органічними та неорганічними хімікатами (кислотами, лугами);

·         товари побутової хімії;

·         товари фармацевтичної промисловості та гігієнічні засоби тощо.

 

Наступним етапом у поводженні з відходами є укладання договору про надання послуг з поводження з твердими побутовими відходами.

Виконавець послуг, що здійснює вивезення побутових відходів, зобов’язаний укласти договір з компанією, що надає послуги з їх переробки та захоронення відповідно до правил благоустрою території населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що укладаються між споживачами та виконавцями, обов’язково мають містити інформацію про такі договори.

Ефективне та свідоме поводження з побутовими відходами знижує рівень забруднення довкілля, покращує екологічну ситуацію. Громадяни стають більш відповідальними у роздільному збиранні побутових відходів, та мають шанс особисто впливати на якість довкілля.

 

 Р.S. Надаємо переліки підприємств та пункти, де здійснюється прийом відходів як всторсировини, та деяких небезпечних відходів у складі побутових:

 

І. Використані батарейки у Рівному можна здати:

1. Рівненська міська Рада,  вул. Соборна, 12а
2. Міський відділ поліції, вул. Пушкіна, 4
3. Гуманітарний університет, вул. Пластова, 31
4. УЖКГ, вул. Шевченка, 45
5. ТЦ «Злата Плаза», вул. Короленка, 1
6. НУВГП, вул. Карнаухова, 53А (7 корпус) та Олекси Новака, 75 (2 корпус)
7. Кінопалац «Україна», майдан Незалежності, 2
8. ЦНАП, майдан Просвіти, 2
9. Гімназія ЗОШ № 7, вул. С.Ковалевської, 17
10. ГУ ДСНС,  вул. Мазепи, 29
11. ГО «Час дій». вул .Коновальця, 4
12. Рівненський коледж НУБіП, вул. Коперника, 44
13. ПДМ, вул. Кн.Володимира, 10
14. Станція сортування, вул. Хмільна, 40
15.
Магазин «Обнова», вул. Поштова, 2

Також,  додатково встановлений контейнер для збирання використаних бата­ре­йок в КАТП 1728 по вул. Курчатова, 22, м. Рівне тел. 65-38-94; 63-48-71.

ІІ. Відпрацьовані  люмінесцентні ртутьмісткі  лампи

 - ТзОВ „ Еко Захист-Україна” (Рівненська філія), м. Рівне, вул. Старицького, 21/8, директор Цинко Микола Тарасович 067 362 13 03

- ТзОВ „ УКРРЕСУРСИ -2011” (Рівненська філія), м. Київ, вул. Дерево­обробна, 3В, Голосіївський район, рівненський регіональний представник – Гудим Михайло Анатолійович 067 642 74 46

- ТзОВ „СП-Еконіка” м. Рівне, вул. Степана Бандери, 26В, оф.3, Афонін Всеволод 050 375 66 79, 096 358 05 23

ІІІ. Відпрацьовані  свинцево – кислотні  акумуляторні батареї

- ТзОВ „Промислово комерційна фірма „Євростар”­, м. Рівне, вул. Княгині Ольги, 5/414  тел. 61-70-70

- ТзОВ „ УКРРЕСУРСИ -2011”(Рівненська філія), м. Київ, вул. Дерево­обробна, 3В, Голосіївський район, рівненський регіональний представник – Гудим Михайло Анатолійович 067 642 74 46

- ТзОВ „СП-Еконіка” м.Рівне, вул. Степана Бандери, 26В, оф.3, Афонін Всеволод 050 375 66 79, 096 358 05 23

IV. Зношені та пошкоджені автошини

- ТзОВ „Вторма –С”, м. Рівне, вул. Соборна, 404 а, директор Ліберова Світлана Петрівна, тел.  43-22-10, 40-06-41, бухгалтерія – 0673602737

- Підприємство „МАГ”, Полтавська область, м. Комсомольськ, вул. Миру, 24,

тел/факс: (05348) 2-17-53, 2-24-53

- ТзОВ „ УКРРЕСУРСИ -2011” (Рівненська філія), м. Київ, вул. Дерево­обробна, 3В, Голосіївський район, рівненський регіональний представник – Гудим Михайло Анатолійович 067 642 74 46

- ТзОВ „Еко Захист-Україна” (Рівненська філія), м. Рівне, вул. Старицького, 21/8, директор Цинко Микола Тарасович 067 362 13 03

V. Масла та мастила зіпсовані або відпрацьовані

- Приватна фірма „АЙСЛАГ”, м. Луцьк, вул. Стрілецька, 4, тел/факс (0332) 77-05-74 тел. (03322) 4-62-51, 4-62-52. 9-98-89

-ТзОВ „МАСТ”,  м. Львів, вул. Братів Міхновських, 9б, тел. 38(032) 244-44-54, факс (032) 240-32-45

- ДП „АБВ – плюс”, м. Львів, вул. Липинського, 54, тел.(0322) 52-26-81, факс 40-72-95.

- ТзОВ „СП-Еконіка”, м. Рівне, вул. Степана Бандери, 26В, оф.3, Афонін Всеволод 050 375 66 79, 096 358 05 23

- ТзОВ „ Еко Захист-Україна” (Рівненська філія), м. Рівне, вул. Старицького, 21/8, директор Цинко Микола Тарасович 067 362 13 03

VI. Медичні відходи

- ТзОВ „УКРРЕСУРСИ -2011” (Рівненська філія), м. Київ, вул. Дерево­обробна, 3В, Голосіївський район, рівненський регіональний представник – Гудим Михайло Анатолійович 067 642 74 46

- ТОВ „УТІЛЬВТОРПРОМ”, м. Одеса, вул. Сонячна, 5, тел. 098 908 08 19, 063 769 71 03, 067 670 07 35

 

- ТОВ „УКРЕКОПРОМ”, м. Одеса, вул. Комітетська, 14а, тел. 044 227 84 83, 048 714 86 67

 
   
   
головна | останні події | прес-релізи | зворотній зв’язок | контакт | про нас
Copyright © 2006-2024 Державне управління охорони навколишнього природного середовища
в Рівненській області. Development by Freesia 2007.