ГОЛОВНА
Останні події
Прес-релізи Зворотній зв’язок Контакт Про нас

Останні події

Боротьба з бур'янами - необхідність, а недбальство - злочин

  Проблема по­ширення бур'янів, що заполонили міста та села Рівненщини, не нова, але потребує інформування населення про такий стан речей. Особливу небезпеку, на сьогодні, становить розповсюдження адвен­тивних (від латинського adventicius - зайшлий, чужий, не властивий) видів рослин, що є однією з найважливіших причин зниження біорізноманіття на планеті.

Нині, поширення таких рослин, як амброзія полинолиста, борщівник Сосновського, золотарник канадський та інших, що не характерні для рослинного покриву області, становлять загрозу й для місцевого біорізноманіття. Наведені види бур'янів поширені переважно в антропогенно порушених екотопах (узбіччя доріг, колишні торфорозробки, меліоративні канали, вирубки, закинуті пасовища та рілля). В подальшому вони активно розповсюджуються на сільськогосподарські угіддя та лісові масиви, повністю витісняючи корінні види рослин та руйнують стійкість екосистеми вцілому. Сприятливими факторами для поширення усіх видів адвентивних рослин - є відсутність у місцевій флорі рослин-конкурентів, а також комах та тварин, що їх поїдають. Крім того, деякі з цих бур'янів небезпечні та отруйні.

Що необхідно знати та як дотримуватись правил особистого захисту при знищенні бур'янів.

Такий карантинний бур'ян, як амброзія полинолиста, щороку збільшує ареал свого поширення. Пилок амброзії полинолистої викликає подразнення очей, запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, провокує приступи бронхіальної астми. Тому, необхідно своєчасно виявляти та знищувати вогнища поширення цього бур'яну. Ефективними методами боротьби з амброзією є прополювання та виривання з корінням рослини у травні-червні, скошування рослини в період цвітіння та застосування гербіцидів. Про виявлені факти розповсюдження цієї небезпечної рослини також необхідно повідомляти до Державної фітосанітарної інспекції Рівненської області, яка вже запровадила карантинний режим даного виду амброзії в 12 районах області на площі 74,26 га. Нині на вогнищах амброзії полинолистої землевласники проводять боротьбу, як механічним так і хімічним методами.

Досить небезпечною рослиною є також борщівник Сосновського, доторкання до якої викликає подразнення та опіки на шкірі, алергічні реакції тощо. Після потрапляння на шкіру соку борщівника необхідно добре намилити господарським милом зону ураження та ретельно промити під проточною водою, при потраплянні у очі - їх необхідно ретельно промити. Методами боротьби з борщівником - є викопування та знищення коренів, скошування рослин, знищення суцвіть і їх спалювання, а також використання гербіцидів суцільної дії (раундап, аргумент, гіацинт і ін.), з подальшим заорюванням та засіванням багаторіч­ними травами. Зважаючи на небезпеку, роботи при цьому потрібно проводити в захисному одязі у похмуру, бажано дощову, погоду - у такі дні сік рослини менш токсичний. Оскільки борщівник, приміром, має п'ятирічний цикл розвитку, тому для знищення однієї його популяції треба витратити аж 5 років.

Все більше завойовує простори й золотарник канадський, який  хоча не являється отруйною рослиною, але виділяє інгібітори - речовини, що пригнічують ріст інших рослин, ягідників. В подальшому на місцях його розповсюдження зникає більша частина лугових комах, птахів, дрібних ссавців - повністю збіднюється як рослинний так і тваринний світ. Золотарник дуже „плодючий" - кожен кущ продукує до 100 тис. насінин. Часто джерелом насіння золотарника є присадибні ділянки та кладовища, де його вирощують як декоративну рослину. Звідти він активно розповсюджується на прилеглі ліси та луки. Тому, при створенні клумб золотарник канадський необхідно заміняти іншими декоративними видами рослин. Методи боротьби з ним такі ж, як і з попередніми бур'янами - скошування 3-4 рази за сезон, або у другій половині серпня до визрівання насіння (при цьому суцвіття слід спалювати чи компостувати), оранка з підсівом багаторічних трав.

Крім того, у законодавстві передбачено адміністративна відповідальність за невжиття заходів боротьби з бур'янами - а це накладання штрафів від 340 до 1360 грн. на громадян та 850-1700 грн. на посадових осіб (ст.52 Кодексу України про адміністративні правопорушення), справлянням яких займається інспекція сільського господарства та екологічна інспекція у області.

Департамент екології та природних ресурсів Рівненської облдержад­міністрації, Державна фітосанітарна інспекція Рівненської області та колек­тив редакції газети „Вільне слово" 30 липня та 6 серпня 2013 року ініціюють проведення суботників щодо викошування бур'янів вздовж доріг, в прибережних захисних смугах річок, біля присадибних ділянок, та закликають долучитись до цієї акції державні структури, підприємства, установи, організації, громадськість. Крім того, усім землевласникам, землекористувачам та органам місцевого самовряду­вання нагадуємо про необхідність підтримувати порядок на своїх земельних ділянках та проводити усі необхідні заходи боротьби з небезпечними бур'янами. Адже, несвоєчасна локалізація вогнищ цих рослин призводить до розповсюдження їх на значній території і, в подальшому, до втрат у сільському та лісовому господарстві та необхідності вжиття додаткових високозатратних заходів
 
   
   
головна | останні події | прес-релізи | зворотній зв’язок | контакт | про нас
Copyright © 2006-2024 Державне управління охорони навколишнього природного середовища
в Рівненській області. Development by Freesia 2007.